همه ما تجاربی از همدلی یا Empathy در ذهن خود داریم و هنگامی که در مورد این واژه به گفتگو می نشینیم گویی مفهوم آن برایمان آشناست. و شاید ضرورت نیاز به همدلی را  چنان که شاید درک نکرده و نیازی به تعریف و حتی آموزش آن نمی بینیم.

این اتفاق به این دلیل روی داده است که فضای آموزشی ما بیشتر بر اساس فیزیک و هر آنچه را که بتوان اندازه گرفت شکل گرفته است و کمتر در مدارس و موسسات آموزشی به مفاهیم روان و روح پرداخته شده است.

یکی از بزرگترین دغدغه های بنیان گذاران مرکز نوآوری شناختی iCognitive بسط دادن فضای اندیشه، و هر آن ویژگی است که مورد نیاز یک کارآفرین برای موفقیت می باشد.

یکی از این مفاهیم همدلی است که ابتدا باید ضرورت نیاز به همدلی تشریح شود.

  • رهبری
  • هوش هیجانی
  • کاریزما
  • مذاکره
  • فروش حرفه ای
  • طراحی و توسعه وب و اپلیکیشن و …

 

تمام واژه هایی که در بالا ذکر شد برای مخاطبان این مقاله آشناست و بسیاری از شما دوره های مختلفی را در مباحث بالا گذرانده اید. شاید در نگاه اول بین همدلی و مباحث ذکر شده ارتباطی اگر نگوییم نیست باید گفت که بعید و ظعیف دیده می شود.
حال اینکه برای بهترین شدن در این مهارت ها باید همدلی را کانون و اصل در نظر گرفت تا بتوان به بالا ترین ظرفیت های رشد دست یافت و به عبارتی دیگر لازمه حرفه ای شدن داشتن ویژگی همدلی است.

یک طراحان وب سایت ها باید بداند که مخاطب او که وارد سایت می شود به چه نیازی دارد و دغدغه های او چیست. خود را به جای مخاطب قرار دهد و بر اساس این الگو طراحی کند.

از آنجا که آموزش در دستور کار ما قرار ندارد تنها به همین مقدار بسنده کرده و امیدواریم که فضای ذهنی شما با ضرورت نیاز به همدلی یا Empathy گرم شده باشد و بتوانید در این زمینه مطالعات خود را تکمیل کنید. حال به تعریف همدلی می پردازیم.

تعریف همدلی

در تعریف همدلی اختلاف نظر وجود دارد اما تعریفی که ما در iCognitive قبول کرده و به دنبال آن هستیم نزدیک به تعریف کارل راجرز است که از پیشگامان تعریف و تحقیق در مورد همدلی می باشد:

همدلی به معنی درک دنیای شخصی طرف مقابل؛ انگار که دنیای خودتان است می‌باشد.به قید انگار تاکید فراوان شده که نباید از بین برود. همدلی یعنی حس کردن خشم، ترس و سردرگمی درمانجو، چنان که انگار حس خودتان بوده، بدون اینکه خشمگین شوید، بترسید یا سردرگم شوید.

تعاریف همدلی طیف گسترده ای از حالات عاطفی را در بر می گیرد ۳ نوع همدلی شامل:

  • همدلی شناختی
  • همدلی عاطفی
  • همدلی جسمی 

 

می باشند. جالب است که بدانید کلمه Empathy یک واژه‌ی جوان در زبان انگلیسی است و حدوداً یک قرن قدمت دارد. 

این واژه نیز مانند بسیاری دیگر از واژه های انگلیسی ریشه یونانی دارد و از واژه ἐμπάθεια به معنی محبت و اشتیاق گرفته شده است.هم ارز واژه فارسی آن واژه غنی همدلی که قدمتی بسیار دارد قرار داده شده. که نشان دهنده توسعه این مفهوم در قرن های گذشته فرهنگ شرق بخصوص ایران است. این مقاله را با ذکر دو بیت شعر از مولانا به پایان می برم که نشان دهنده قدمت این تفکر در بین ما ایرانیان و فارسی زبانان می باشد.

ای‌بسا هندو و ترک هم‌زبان

وی‌بسا دو ترک چون بیگانگان

پس زبان محرمی خود دیگر است

همدلی از هم‌زبانی بهتر است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *